Dobra kawa po brazylijsku
Dobra kawa po brazylijsku

Największy kraj Ameryki Południowej może poszczycić się niezwykle bogatą historią oraz kulturą. To światowa stolica karnawału i ojczyzna samby. To także miejsce, w którym produkowana jest aromatyczna kawa brazylijska Santos. Cechuje się ona delikatnym aromatem, niewielką kwaskowatością i znikomą goryczą.

Co więcej, kawa z Brazylii – mimo, że łagodna – kryje w sobie aromat czekolady i orzechów. Jest więc propozycją dla prawdziwych smakoszy!

Historia kawy w Brazylii

Kraj ten, ze względu na swoje położenie i klimat, jest doskonałym miejscem do uprawy kawowca, który jednak nie występował tam naturalnie. Mówi się, że pierwsze drzewko wyhodowano dopiero w 1727 roku. Jak? Podobno Portugalczycy chcieli posiadać na swoim nowym terytorium kawowiec, ale ich sąsiedzi – Francuzi, kolonizujący tereny na północy, nie chcieli podzielić się drzewkami, które posiadali.

Portugalczycy nie musieli jednak bardzo trudzić się ze zdobyciem kawowca. Według legendy żona gubernatora Gujany Francuskiej zakochała się w portugalskim pułkowniku Francisco de Melo Palheta, który otrzymał zadanie zdobycia sadzonek. Pewnego razu kobieta podarowała mu bukiet kwiatów kawowca, z których otrzymano nasiona!

Te zaś doskonale przyjęły się w sprzyjającym klimacie i Brazylia szybko stała się głównym producentem kawy na świecie. Zaczęto uprawiać ją w wielu regionach kraju, m.in. w:

  • Santos,
  • São Paulo
  • czy Parana.

Produkcja ziaren rozwinęła się pod koniec XIX wieku, a już w latach 20. i 30. XX wieku, kraj ten odpowiadał za 80% światowych zbiorów ziaren!

Kawa po brazylijsku – jak ją zrobić?

Żeby napić się tego wspaniałego specjału nie trzeba planować podróży do Rio de Janeiro! Istnieją prostsze sposoby. Przede wszystkim wystarczy kupić odpowiednie ziarna. Doskonała będzie kawa z Brazylii Santos – jest to najbardziej znana odmiana z tego kraju.

A jak ją przyrządzić? Brazylijczycy zaczynają dzień od cafe com leite, czyli napoju ze spienionym mlekiem, który można przyrządzić z ziaren Santos.

Brazylijczycy kochają także cafezinho, które piją niezależnie od pory dnia. Napój ten przygotowuje się np. z aromatycznej arabici Santos. Przyrządza się go gotując wodę z dużą ilością cukru oraz świeżo mieloną kawą brazylijską. Następnie trzeba przelać napój przez bawełniany bądź papierowy filtr i gotowe!

 

Kawa ziarnista Arabica z regionu Santos w Brazylii

 

W naszej ofercie znajdziecie prawdziwą brazylijską kawę - 100% Arabica z regionu Santos w Brazylii

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl