Ile kofeiny ma kawa?
Ziarnista kawa

Delektujemy się jej smakiem oraz aromatem. Ale nie zawsze wiemy o niej coś więcej niż to, z jakimi dodatkami chcemy ją wypić. Dlatego dziś kontynuujemy naszą małą serię porad, które pomogą Ci lepiej poznać świat tego wspaniałego napoju. Z tego materiału dowiesz się, jaką zawartość kofeiny ma np. bardzo popularna kawa Arabica mielona lub parzona. Dowiesz się też, ile tej substancji zawiera dobra kawa ziarnista. Mamy nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwiej dobrać idealny produkt do swojego gustu!

Kofeina w kawie

Zawartość tej substancji w ziarnach kawowca jest zależna od:

  • gatunku rośliny i jakości ziaren – np. Arabica ziarnista zawiera mniejsze ilości tej substancji niż ziarnista Robusta;
  • sposobu przygotowywania ziaren – wpływ na moc napoju ma długość wypalania i stopień zmielenia;
  • sposobu przyrządzania – napoje z ekspresu mają większe stężenie tej substancji niż te przygotowywane metodą przelewową lub parzone.

Kawa mielona – zawartość kofeiny

Rozważmy moc najpopularniejszego gatunku, który najchętniej wybierają smakosze – Arabici. Ta dobra kawa do ekspresu (ziarnista) ma na ogół najwięcej kofeiny. Jest to około 1%-1,5% całej jej masy. Ilość tej substancji jest mniejsza np. w mielonej kawie Arabica, którą także wykorzystuje się w ekspresach.

Wszystko zależy jednak od tego, jak drobno zmielone są ziarna oraz jaka ich ilość jest wykorzystana do zaparzenia napoju.

Ważne informacje

Napoje przygotowywane w ekspresie cechują się najwyższą zawartością kofeiny, bez względu na to czy korzysta się ze zmielonych ziaren czy mieli się je w ekspresie. Nie ma też tu znaczenia ich gatunek. Zarówno napój przygotowany z Arabici jak i Robusty, będzie miał wyższą ilość kofeiny niż w przypadku przygotowania napoju metodą przelewową. Wynika to z tego, że kawa jest drobno zmielona i przygotowywana na niewielkiej ilości gorącej wody.

Kawa z podwyższoną zawartością kofeiny

Jest to coraz popularniejsza opcja, szczególnie wśród studentów czy młodych rodziców. Nic dziwnego! Zawartość kofeiny w tego typu kawie może być nawet 4-5 razy wyższa niż w tradycyjnej, ziarnistej Arabice. To propozycja dla wielbicieli prawdziwie mocnych smaków.

 

Kawa z podwyższoną zawartością kofeiny

 

 W naszej ofercie znajdziecie kawę mieloną i kawę ziarnistą z podwyższoną zawartością kofeiny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl